ضرورت احداث خانه مخترعان در خمام

۲۳ تیر ۱۳۹۳ / اخبار
divider

رضا پورربانی در اولین جلسه‌ی علنی شورای اسلامی شورای اسلامی شهر خمام احداث خانه‌ مخترعان در خمام را ضرورت دانست. این مخترع خمامی هدف از احداث خانه‌ مخترعان را حمایت از اشخاصی دانست که ایده یا طرحی دارند و می‌خواهند ثبت اختراع داشته باشند و یا پویاسازی کنند.
وی با بیان اینکه با احداث خانه‌ مخترعان می‌توانیم به اشخاص مستعد کمک کرده و برای بهتر به نتیجه رسیدن اختراع آنها گام برداریم، افزود : تلاش ما ارتقای سطح فرهنگ، علم اقتصاد و امنیت اخلاقی و ایجاد محیطی سالم برای خمام و جوانان آن است.
پورربانی خانه‌ی مخترعان را صرفاً یک خانه‌ برای افراد مخترع ندانست و گفت : ایجاد مرکز پژوهش، نوآوری و اتاق فکر از جمله اهداف خانه مخترعان خواهد بود. به گفته‌ وی، کسانی که از نظر علمی یا اقتصادی می‌خواهند پیشرفت داشته باشند می‌توانند به خانه مخترعان مراجعه کنند.
این مخترع به فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود اشاره کرد و افزود : این فعالیت‌ها برای ارتقای زمینه‌های علمی و فرهنگی خمام است. وی تصریح کرد : خانه مخترعان مکانی امن برای حمایت از دانش‌آموزان و دانشجویانی که طرح تحقیقاتی یا ثبت اختراع دارند بوده و در این مرکز به‌هم کمک می‌کنیم تا مخترعان به اهداف خود برسند. پورربانی بالا بودن هزینه‌های مربوط به انجام فعالیت‌های تحقیقاتی یا ثبت اختراع را یکی از دغدغه‌ها برشمرده و متذکر شد : برای این مرکز باید از حمایت مسئولان بهره گرفت.
وی با اشاره به اینکه در سطح کشور تنها ۴ خانه مخترعان وجود دارد، تصریح کرد : برای معرفی خانه مخترعان باید تلاش کنیم. این مخترع خمامی، انتقال تجربیات چندین ساله به شهروندان این شهر را از اهداف مهم عنوان کرد و گفت : بین فکر و کار تجاری فاصله‌ای است که باید آنها را به هم نزدیک کرد.

اختراع دستگاه هشدار دهنده زلزله خانگی

پورربانی به ثبت اختراعات خود اشاره کرد و گفت : ۳ مورد اختراع بین‌المللی بوده و ۱ مورد ثبت جهانی شده است. وی دستگاه هشدار دهنده زلزله‌ خانگی را یکی از اختراعات خود برشمرد و گفت : این دستگاه به‌عنوان نخستین اختراع در دنیا ثبت جهانی شده و به تولید انبوه رسیده است.
این مخترع خمامی دستگاه تسویه هوا و تشک مواج را از دیگر اختراعات خود ذکر کرد و ادامه داد : این دستگاه برای استفاده در اتاق عمل و تشک مواج نیز برای پیشگیری از زخم بستر است. وی با اشاره به اینکه یکی از این اختراع‌ها به تولید انبوه رسیده است، خاطرنشان کرد : اختراع تشک مواج ۹۵ درصد از زخم بستر پیشگیری می‌کند در حالی که نمونه‌های مشابه آن تنها ۲۰ درصد این قابلیت را دارند. پورربانی با اشاره به اینکه تشک مواج در ۷۲ کشور صنعتی دنیا تایید شده است، تصریح کرد : رتبه نخست اختراع تجهیزات پزشکی در خاورمیانه و رتبه اول الکترونیک در جهان برای وی ثبت شده است.

ثبت ۳ اختراع از مجموع ۶ اختراع گیلان در سال ۹۲

وی از دعوت خود برای حضور در کشور آلمان توسط فدراسیون مخترعان جهانی در ۴ آبان امسال خبر داد.
این مخترع خمامی با بیان اینکه سال گذشته برای تست هوش در دانشگاه صنعتی شریف ۱٫۵ ساعت به ما زمان داده شد تا ایده‌پردازی کنیم، خاطرنشان کرد : در زمان مذکور ۳۲ ایده با توجیه اقتصادی ارائه کردم که هر کدام می‌تواند یک اختراع باشد.
بنابر این گزارش، رضا پورربانی متولد ۱۳۶۶ و دارای مدرک مهندسی افتخاری از دانشگاه صنعتی شریف است. وی در رشته برق درس خوانده و در زمینه تعمیرات تجهیزات پزشکی فعال است. از ۶ اختراع سال گذشته در گیلان تعداد ۳ مورد متعلق پورربانی بوده است.